امید، میزبان جریان نوآوری در کارستان بهارستان

کارستان بهارستان به عنوان بزرگترین پردیس نوآوری فرهنگ و هنر کشور با حضور حجت‌‌ الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افتتاح شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی امید، کارستان بهارستان بزرگ‌ترین پردیس نوآوری فرهنگ و هنر افتتاح شد.
محمد مهدی دادمان رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی در آیین افتتاح «کارستان بهارستان» گفت: این کارستان باید خود را به‌عنوان یک ضلع متعهد به نقش‌آفرینی در ساخت و توسعۀ زیست‌بوم فرهنگی بداند. این مجموعه به‌گونه‌ای است که یک هنرمند وقتی می‌خواهد محصول هنری خود را تولید کند، دغدغه‌ای جز طراحی هنر خود نداشته باشد و بقیه زیرساخت‌هایش فراهم شده باشد.

وی ادامه داد:کارستان مرکز نوآوری با ویژگی‌های روتین و معمول نیست، اینجا باید بستری برای شبکه شدن تیم‌هایی شود که در چرخه تولید و مصرف فرهنگی حاضر شدند. کارستان می‌تواند تیم‌ها را پشتبیانی کند؛ یعنی در مسیر رسیدن به راهکارهای خلاقانه و برای پیدا کردن حلقه‌های مفقوده و نیز جهت فراهم شدن بستر رشد، ارتباط و کنشگری این کارستان است که می‌تواند هوشمندانه اقدام کند.

دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در این نشست گفت: بحث فرهنگ، اتمسفری است که روحمان در آن تنفس می‌کند؛ یعنی هیچ چیزی بدون فرهنگ معنا ندارد، شخصیت ما در این فضا رشد می‌کند، انسان به‌معنای روحانی‌اش، در بستر فرهنگ بزرگ می‌شود. هر چیزی را می ‌شود با فرهنگ معنای واقعی داد. ما در اتمسفر فرهنگ دو موجود داریم که ارزش‌آفرین هستند؛ یکی علم و دیگری هنر، این دو موهبت الهی هستند که خداوند به‌صورت خاص عطا کرده است.

حجت الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز در بخش دیگری از برنامه گفت: برای این مردم و ملتی که مشخصه و ویژگی معتبربودنشان در طول تاریخ، غنای فرهنگی‌شان است، این فرهنگ غنی بازدارنده نیست بلکه سبب حرکت است، بر هر ظالمی می‌تازد و از هر مظلومی دفاع می‌کند.

وی با تأکید به این نکته که “امروز اگر خلاقیت هنری در راستای تاختن بر ظالم و دفاع از مظلوم قرار نگیرد، در مسیر واقعی قرار ندارد”، خاطرنشان کرد: این نوآوری‌ها با این مأموریت و هدف هیچ منافاتی ندارد بلکه روح اعضای کارستان آماده است برای اینکه در راستای تحقق همین هدف حرکت کند.پس از پایان این مراسم، بخش‌های مختلف کارستان بهارستان افتتاح شد و تیم‌های حاضر نوع فعالیت و محصولات خود را معرفی کردند.

مدیران امید نیز گزارشی از فعالیت‌های خود در قالب نهالستان تهران، فراتهران و باشگاه مخاطبان مهرا به عنوان پروژه اصلی استارتاپ استودیو نفس ارائه کردند. پس از افتتاح کارستان بهارستان دفتر مرکز نوآوری امید نیز در این مرکز مستقر شده است از همین رو صاحبین طرح، ایده یا محصول در حوزه زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی می توانند با مراجعه به امید از حمایت های آن بهره مند شوند.

ادامه مطلب

حمایت از ایده‌ و طرح‌های مستعد کودک و نوجوان وظیفه امید است

ایمان آهنگر مدیر نهالستان تهران در خصوص حمایت امید از ایده، تیم و محصولات نوآورانه گفت: مرکز نوآوری امید از ایده‌ای خلاقانه، تیم‌های مستعد و محصولات نوآورانه که با موضوع کودک و نوجوان وارد عرصه صنایع خلاق و فرهنگی شود به طور همه‌جانبه حمایت می‌کند و این حمایت یک وظیفه است.

به گزارش مرکز ارتباطات امید، ایمان آهنگر مدیر نهالستان تهران در گفت‌وگویی ضمن تأکید بر حمایت همه‌جانبه از ایده، طرح و محصولات با موضوع کودک و نوجوان، تولید علم، ارتقای آگاهی و فعالیت باهدف توسعه زیست‌بوم صنایع خلاق و فرهنگی کشور را امری مهم و سرنوشت‌ساز خواند.

وی ضمن معرفی نهالستان و هدف از ایجاد این بستر در تهران، گفت:  نهالستان تهران به دنبال حمایت از تیم‌ها، طرح‌ها و محصولات فعال در صنایع خلاق و فرهنگی با تمرکز بر حوزه کودک و نوجوان است. هرچند این حمایت محدود به موضوع کودک و نوجوان نیست و در سایر موضوعات صنایع خلاق به‌شرط مستعد بودن پوشش حمایتی امید وجود خواهد داشت؛ اما به دلیل احساس نیاز بسیار در این حوزه مرکز نوآوری امید با رویکردی متفاوت چتر حمایتی خود را گسترانده است.

مدیر نهالستان تهران تأکید کرد: موضوع کودک و نوجوان و اتفاقاتی که در این زیست‌بوم رخ می‌دهد برای نهالستان تهران بسیار حائز اهمیت بوده و از همین رو در تمامی رویدادها حضور جدی داشته و تیم‌ها را به‌خوبی رصد می‌کنیم. این رصد و پایش باهدف شناسایی استعدادها، تیم‌های خلاق و جریان نوآورانه است که نیاز به حمایت داشته تا بتوانند جریان‌سازی عمیق و بسیطی را رقم بزنند.

آهنگر با بیان این که ارتباط شبکه‌ای از امتیازات این مجموعه است، تصریح کرد: ما با حضور در رویدادها با مدیران تیم‌ها، صاحبان ایده و افرادی که محصول اولیه را تولید کرده‌اند، ارتباط می‌گیریم و در تلاش هستیم در قالب رویدادها، جشنواره‌ها و دورهمی‌ها افراد مستعد را شناسایی کرده و بستر همکاری را فراهم کنیم. ایجاد شبکه از فعالان زیست‌بوم کودک و نوجوان و پیوند آنها با مدیران، صاحب‌نظران و خبرگان این حوزه سبب می‌شود جنبه علمی و عملی در کنار هم رشد کرده و اتفاقات بزرگی رقم بخورد.

مدیر نهالستان تهران درباره نوع حمایت امید نیز گفت: حمایت مرکز نوآوری امید از تیم‌ها و ایده‌ها تنها محدود به حمایت مالی نیست، ارائه خدمات زیرساخت، در اختیار گذاشتن ارتباطات شبکه‌ای، متصل‌کردن تیم‌ها به همکاران و همراهان، ارائه خدمات مشاوره بخشی از سبد حمایتی امید است. در کنار این زیرساخت‌ها، حمایت‌های مالی، حضور صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ارائه راهکارهای حمایتی بر اساس توافق و تفاهم صورت‌گرفته می‌تواند بستر مناسبی را برای رشد پروژه‌ها، تیم و اجرایی‌کردن ایده‌ها فراهم کند.

آهنگر در ادامه گفت: ما در امید ابعاد گوناگون همکاری را پیش‌بینی کرده‌ایم که  مؤسسات، سازمان‌ها و مجموعه‌های تخصصی در حوزه کودک و نوجوان در قالب تفاهم‌نامه خود را به جریان اصلی این زیست‌بوم پیوند بزنند و در این میان از تیم‌های کوچک‌تر حمایت کنند یا تجربیات خود را در اختیار آنها قرار دهند. از همین رو امید در پی ایجاد یک میدان ارائه تجربه و انتقال آن از مجموعه‌های بزرگ و معروف است که به تیم‌های تازه‌کار و افراد صاحب ایده که هنوز در مراحل مقدماتی هستند شکل بگیرد.

وی دراین‌خصوص تصریح کرد: تاکنون با همکاران مهم و توانمندی مانند سازمان سینمایی سوره، مرکز انیمیشن سوره، خانه خلاق و نوآور دانادل و خانه خلاق ستاپ  دست همکاری و یاری دادیم تا بتوانیم کنار هم از فعالان و تیم‌های فعال در زمینه صنایع خلاق به‌ویژه در حوزه کودک و نوجوان حمایت کنیم.هرچند، حمایت ما شامل موارد دیگری مانند حمایت مستقیم مالی، در اختیار قراردادن فضای کار اشتراکی و برخی امکانات رسانه‌ای هم هست که تیم‌هایی که در زمینه صنایع خلاق فعال هستند می‌توانند از طریق سایت و راه‌های ارتباطی مرکز نوآوری امید با ما ارتباط بگیرند و ما  بتوانیم همکاری خوبی را با همدیگر آغاز کنیم.

مدیر نهالستان تهران در خصوص نوع مشارکت امید در پروژه‌ها نیز گفت: ما به دنبال مالکیت و شرکت داری و موارد مرسوم شتاب‌دهنده‌ها نیستیم و حمایت مالی ما به دریافت سهام. ختم نمی‌شود و بیشتر شبیه نوعی مشارکت مدنی و مشارکت در تولید است که از این بابت هم لازم می‌دانیم آرامش روانی و ایجاد بستر امن برای تیم‌هایی که قصد همکاری با ما دارند را فراهم کنیم.

آهنگر درباره برنامه آتی نهالستان تهران نیز گفت:  ما ان‌شاءالله در ماه‌های پیش رو با برنامه‌ها و فراخوان‌هایی که به‌زودی اعلام می‌شود میزبانی برخی رویدادها را برعهده داشته  و مستقیماً با تیم‌ها ارتباط‌گیری خواهیم کرد و همکاری مفیدی را شکل خواهیم داد. این همکاری‌ها طبیعتاً متوقف نبوده و از زمان آغاز فصل جدید فعالیت امید موفق شدیم تا از تیم‌هایی که برگزیده جشنواره‌ها و رویدادهای مشابه و همسوی ما بودند حمایت‌هایی از جمله حمایت مالی مستقیم داشته باشیم. امیدواریم با رویدادهایی که مرکز نوآوری امید با کمک همراهان خود میزبانی خواهد کرد، این ارتباطات ادامه‌دار باشد.

ادامه مطلب

با مدل استارتاپ استودیو مسیر نوآوری سریع‌تر طی می‌شود/ مهرا اولویت اول نفس است

محمدعلی شادزاد با بیان این که با مدل فعالیت استارتاپ استودیو می‌توان مسیر نوآوری را سریع‌تر طی کرد گفت: دستگاه‌های فرهنگی نیازهایی دارند که نوآوری و ایجاد بسترهای جدید می‌تواند به‌خوبی نیازها را برطرف کند، اقدامات نفس در حوزه هنری با همین روش بسیار کارآمد بود.

به گزارش مرکز ارتباطات امید، محمدعلی شادزاد مدیر کارستان نفس در گفت‌وگو با رسانه امید، به معرفی نفس و فعالیت‌های انجام شده در این استارت‌آپ استودیو پرداخت.

وی با بیان تاریخچه نفس و فعالیت‌های صورت‌گرفته، گفت: کارستان نفس یک استارتاپ استودیو بود که در سال 1399 ذیل حوزه هنری دیجیتال شکل گرفت و طی فعالیت خود پروژه‌های مهمی را میزبانی کرد که پس از بلوغ و رسش، پروژه‌ها به واحد مربوطه در حوزه هنری تحویل داده شد.  بعد از ادغام حوزه هنری دیجیتال با مرکز نوآوری امید این مجموعه نیز ذیل این مرکز درآمد و به‌عنوان استارتاپ استودیوی مرکز نوآوری امید به فعالیت خود ادامه داد.

وی با بیان  اهمیت شناسایی نیازهای فرهنگی و هنری در کشور و نقش نوآوری در رفع این نیازها گفت: دستگاه‌های فرهنگی و هنری کشور نیازهایی دارند که گاهی حل‌کردن آن‌ها به روش عادی زمان زیادی می‌برد. اما می‌توان با اتکا به شیوه‌های نوآورانه در زمانی بسیار کمتر نتایج مطلوبی را به دست آورد.

مدیر کارستان نفس اضافه کرد: نفس به‌عنوان یک استارتاپ استودیو توانسته است اقدامات قابل قبولی را در حوزه هنری عملیاتی کند. این که نیازهای سازمان شناسایی شود و بر اساس اولویت، برای رفع نیازهای احصا شده یک راهکار نوآورانه تدبیر شود فرایند عملیات را تسریع کرده و نتایج مطلوبی را به دست می‌آورد که گاهاً دور از انتظار است.

شادزاد تأکید کرد: ما در نفس با شناسایی نیازها و خلا های فرهنگی و هنری اقدام به اجرایی‌کردن ایده‌های مغفول مانده کردیم که از جمله  می‌توان به پروژه‌هایی چون  نگارستان حوزه هنری (گالری‌های مجازی)، داده‌پردازی فرابین، مدرسه ماه، فروش آثار تجسمی (آرت آرتیست)، و باشگاه مهرا اشاره کرد.

وی درباره پروژه‌های انجام شده در کارستان نفس نیز گفت: هر یک از مواردی که نام بردم حوزه هنری را یک‌قدم به سمت فضای نوآورانه سوق داد، به‌عنوان‌مثال نگارستان حوزه هنری توانست محدودیت زمان و مکان را برای بازدید از گالری‌های حوزه هنری بردارد و امروزه بازدیدهای قابل‌توجهی از سراسر کشور و سایر کشورهای جهان را شاهد هستیم، سایر پروژه‌ها نیز توانست  پاسخ‌گوی یک نیاز  در حوزه هنری باشد و یا این که یک خدمت یا امکان جدید را به سبد فعالیت‌های این نهاد فرهنگی و هنری بی افزاید.  

مدیر کارستان نفس در خصوص برنامه‌های سال جاری نیز گفت: در سال 1402 توسعه پروژه مهرا و عملیاتی‌کردن آن مهم‌ترین مأموریت نفس است. مهرا باشگاه مخاطبان فرهنگ و هنر است که برای اعضای خود ارزش‌آفرینی‌هایی از جنس ارائه تخفیف، برگزاری پویش‌ها و همچنین ارائه کدهای تخفیف ایجاد می‌کند.

شادزاد در خصوص باشگاه مخاطبین مهرا تصریح کرد: مخاطبان مهرا متناسب با فعالیت‌های خود امتیاز و سکه دریافت می‌کنند و متناسب با سطح عضویت خود می‌توانند از مراکز طرف قرارداد مهرا تخفیف دریافت کنند. مهرا کارت یک سرویس نوین باشگاه مهرا می‌باشد که جهت ارائه بن‌های خرید هوشمند به پرسنل سازمان‌ها و همچنین اتصال باشگاه مهرا با سایر باشگاه‌ها را فراهم می‌آورد.

ادامه مطلب

امضای تفاهم نامه همکاری مؤسسه تبیان و مرکز نوآوری امید

در راستای تحقق اهداف و چشم انداز تعریف شده، مرکز نوآوری امید و مؤسسه تبیان تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش مرکز ارتباطات امید؛ نشست مشترک مدیران مرکز نوآوری امید و مؤسسه تبیان باهدف امضای تفاهم‌نامه همکاری در راستای تحقق اهداف و چشم اندازه تعریف شده، برگزار شد.

در ابتدای این نشست، سید رضا کاظمی مدیرعامل مؤسسه تبیان گفت: باتوجه‌به رویکرد مرکز نوآوری امید و اقداماتی که در تبیان صورت می‌پذیرد بر آن شدیم تا هم‌افزایی بیشتری بین این دو مجموعه تفاهم‌نامه‌ای به امضا برسد.

وی افزود: از گذشته دو هدف در مؤسسه تبیان دنبال می‌شد، نخست بحث تولید محتوای رسانه‌ای و دیگری فعالیت مربوط به حوزه فناوری که البته به این دو هدف موضوع نوآوری نیز اضافه شده است. بحث نوآوری نیز به فعالیت‌های جدید تبیان اضافه شده است.

مدیرعامل مؤسسه تبیان تصریح کرد: فعالیت تولید محتوای تبیان با جدیت دنبال شده و در مسیر ارتقا فعالیت در پی گسترش همکاری هستیم از همین رو یکی از راه‌های توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های مؤسسه تبیان همکاری با مجموعه‌های هم افق است.

در ادامه امین نادری مدیرعامل مرکز نوآوری امید نیز با تأکید بر اهمیت همکاری و هم‌افزایی با سازمان‌های همسو گفت: مرکز نوآوری امید وظیفه حمایت از صاحبان ایده، تیم و محصولات نوآورانه در زیست‌بوم صنایع خلاق فرهنگی با موضوع کودک و نوجوان را بر عهده دارد. زمانی که مأموریت ما در حوزه کودک و نوجوان تعریف شد همه تمرکز و منابع باید در همین حوزه متمرکز شود یکی از جنبه‌های تمرکز همکاری با سازمان‌ها و نهادهایی هستند که هم راستا با ما در حوزه‌های فرهنگی و هنری فعالیت می‌کنند. امضای تفاهم‌نامه می‌تواند بسیاری از موازی‌کاری‌ها را برداشته و گاهی به اقدامات و فرایندها شتاب مضاعف بدهد.

وی اضافه کرد: با چنین توافق‌هایی شاهد موازی‌کاری و هم‌پوشانی نخواهیم بود و این توافقی که امروز بین مرکز نوآوری امید و مؤسسه تبیان منعقد می‌شود بسیار امیدبخش است.مدیرعامل مرکز نوآوری امید خاطرنشان کرد: امید در حال شناسایی تیم‌هایی است که در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می‌کند. این تیم‌ها گاهی اوقات در مرحله ایده و طرح و بعضی از آنها در مرحله محصولات هستند. ازاین‌رو قرار است از این تیم‌ها حمایت و محصولات و ایده‌های آنها تجاری‌سازی شود. این حمایت‌ها به حمایت‌های مالی خلاصه نمی‌شود؛ اما بخش بزرگ این حمایت‌ها مربوط به شبکه‌سازی و رفع موانع است.

ادامه مطلب

تبلور امید در زیست‌بوم کودک و نوجوان

به گزارش مرکز اطلاع رسانی امید، زیست‌بوم کودک و نوجوان در ایران جایگاه ویژه و حساسی دارد و به‌عنوان یکی از حوزه‌های استراتژیک تعریف می‌شود. تربیت نسل‌های آتی و رویکرد تمدنی با ابعاد هویت ایرانی‌اسلامی از وجوه بسیار پراهمیت حوزه کودک و نوجوان است. تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر اهمیت تربیت نسل آتی و اولویت تولیدات فرهنگی و هنری با رویکرد ایرانی – اسلامی نیز خود نشان‌دهنده ضرورت توجه دوچندان به این موضوع است. به همین خاطر حمایت از صاحبان ایده، طرح یا محصولات فرهنگی، هنری و رسانه‌ای با موضوع کودکان و نوجوانان می‌تواند خون تازه‌ای را در رگ‌های زیست‌بوم صنایع خلاق و فرهنگی کشور جاری کند. مرکز نوآوری امید به‌عنوان یکی از مراکز حمایت‌کننده و شتاب‌دهنده با مأموریت ویژه حمایت از افراد خلاق و صاحب ایده به میدان آمده است تا چالش‌ها و موانع پیش رو را برداشته و قدم‌های بلندی برای گسترش سبد محصولات، اسباب‌بازی، لوازم‌تحریر، تولیدات تصویری، پویانمایی و محصولات ویژه کودک و نوجوان بردارد. نهالستان امید نیز به‌عنوان بخش اصلی این مرکز حمایت از طرح‌ها و ایده‌ها را در سطح کشور بر عهده دارد.

علیرضا رحمانی پور مدیر بخش نهالستان فراتهران در این باره توضیح می‌دهد:

«مرکز نوآوری امید یکی از مراکز ریشه‌دار در حوزه نوآوری کشور است و از سال 95 در بحث حمایت از تیم‌ها، شتاب‌دهی و فعالیت در عرصه زیست‌بوم صنایع خلاق و فرهنگی سابقه طولانی دارد. امید با ایجاد بستر لازم از ایده، طرح و محصولات نوآورانه در زیست‌بوم صنایع خلاق و فرهنگی حمایت می‌کند. مأموریت امید، توسعه زیست‌بوم صنایع خلاق در منظومه انقلاب اسلامی با رویکرد فراتهران و اولویت موضوعی صنایع مرتبط با حوزه کودک و نوجوان (نوشت‌افزار، کتاب، سرگرمی، بازی ویدئویی، پویانمایی، اسباب‌بازی و بازی ‌رومیزی) و در اولویت بعدی سایر حوزه‌های صنایع خلاق به‌شرط مستعد بودن است. حال این مرکز کار ویژه‌ای را بر عهده دارد و آن هم حمایت از افراد فعال و صاحب ایده در حوزه زیست‌بوم کودک و نوجوان،صاحبان ایده، کسب‌وکارهای خرد و نوپا، هسته‌های فرهنگی و هنری با ظرفیت تجاری‌سازی که در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می‌کنند و در هر نقطه از ایران که هستند ما از آنها حمایت کنیم. زنجیره خدمات امید به مخاطبین امید در لایه‌های مختلف بسته به گستردگی محصولات و نوع آن متفاوت است؛ اما به‌صورت خلاصه می‌توان به  تأمین سرمایه و حمایت مالی به‌صورت مستقیم، در قالب مشارکت در پروژه یا با کمک نهادهای مالی در دسترس ارائه خدمات زیرساختی و تأمین فضای موردنیاز تیم‌ها از قبیل استودیو، تجهیزات فنی و آموزش و مشاوره کسب‌وکار، تبلیغات، تجاری‌سازی، شبکه‌سازی، جهت ورود به بازار اشاره کرد. نهالستان امید با ایجاد بستر با ثبات، کامل و مجهز، به رشد و توسعه فعالان صنایع خلق و فرهنگی و مجموعه‌های فرهنگ بنیان در منظومه انقلاب اسلامی می‌پردازد. نهالستان با برخورداری از فضای فیزیکی مناسب، تجهیزات موردنیاز و شبکه مربیان، امکان بلوغ، رشد محصولات فعالان زیست‌بوم را فراهم می‌کند. این بخش در زیست‌بوم صنایع خلاق و فرهنگی، نیازها، خلأها و کاستی‌ها را شناسایی کرده و حمایت از طرح یا محصول فعالان این زیست‌بوم را در دستور کار قرار می‌دهد. لازم به توضیح می دانم، نهالستان امید دارای دو بخش تهران و فراتهران است تا به صورت متمرکز، سراسر کشور را تحت پوشش قرار دهد. حمایت و پشتیبانی از ایده، طرح و محصولات نوآورانه با موضوع کودک و نوجوان به عنوان اولویت این مرکز مطرح شده و این نوید را می دهم افراد خلاق و صاحب فکر می توانند با مراجعه به امید، از حمایت طرح و پروژه های خود به شرط مستعد بودن و قابلیت ارائه محصول و نتیجه نهایی مطمئن باشند.

ادامه مطلب

حمایت امید از تیم، ایده و محصولات نوآورانه با موضوع کودک و نوجوان

مرکز نوآوری امید از تیم، ایده و محصولات نوآورانه با موضوه کودک و نوجوان به صورت اعتباری و امکانات زیرساختی حمایت می کند. به گزارش مرکز ارتباطات امید، با توجه به اهمیت زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان، مرکز نوآوری امید از افراد صاحب ایده، تیم و یا محصولات مرتبط به صورت اعتباری و یا در اختیار گذاشتن زیرساخت های اداری، فضای کار، استودیو و هرگونه امکانات که به توسعه محصول منجر شود، حمایت می کند. به عبارتی مأموریت امید، پیش برد هدف توسعه زیست بوم صنایع خلاق در منظومه انقلاب اسلامی با رویکرد فراتهران (فعالیت در عرصه ملی) می باشد. امید با اولویت موضوعی صنایع مرتبط با حوزه کودک و نوجوان از جمله نوشت افزار، کتاب، سرگرمی، بازی های ویدئویی، پویانمایی، انواع بازی ها و بازی رومیزی از صاحبان طرح، ایده و محصول حمایت می‌نماید. البته این مسئله دلیل بر چشم پوشی از سایر موضوعات در صنایع خلاق نیست و امید در اولویت بعدی سایر حوزه های صنایع خلاق را به شرط مستعد بودن، حمایت خواهد کرد. صاحبان ایده، کسب و کارهای خرد و نوپا و هسته‌های فرهنگی و هنری با ظرفیت تجاری‌سازی به عنوان گستره مأموریتی امید در نظر گرفته شده است. حمایت از هسته‌ها، گروه‌های فرهنگی و کسب و کارهای خرد در قالب مشارکت در پروژه و ارائه خدمات متناسب با ظرفیت های مرکز نوآوری امید، ارائه خدمات زیر ساختی و تجهیزاتی به تیم‌ها و هسته‌ها، تلاش برای شناسایی کسب و کارهای نیازمند منابع، توجه به ظرفیت‌ها، خلاءها و کاستی‌های زنجیره ارزش در حوزه‌های مختلف صنایع خلاق و فرهنگی، پیاده سازی الگوهای موفق حمایتی در فراتهران و جهت دهی به ظرفیت های زیست بوم صنایع خلاق برای حل مسائل و رفع نیازهای احصاء شده از راهبردهای امید برای به ثمر نشستن ایده، طرح و محصولات در حوزه های مذکور است.

ادامه مطلب

مرکز نوآوری امید میزبان مدیران خانه های خلاق

امین نادری: تلاش مرکز نوآوری امید، هم‌افزایی و قوام بیشتر زیست بوم صنایع خلاق است چهارمین دورهمی شبکه زیست بوم خلاق کشور (CEN) به میزبانی مرکز نوآوری امید، در سالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد. به گزارش مرکز ارتباطات امید، چهارمین دورهمی شبکه زیست بوم خلاق کشور (CEN) به میزبانی مرکز نوآوری امید در سالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد. در این جلسه که مدیران 18 خانه خلاق حضور داشتند موضوعاتی از جمله مشکلات و موانع توسعه کسب و کار صنایع خلاق،‌ معرفی مرکز نوآوری امید و ظرفیت های حوزه هنری انقلاب اسلامی از جمله خانه خلاق نفس مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در ابتدای جلسه امین نادری مدیرعامل مرکز نوآوری امید ضمن خیرمقدم و خوش آمد به مدیران خانه های خلاق گفت: یکی از اتفاقات خوب و رو به جلو در زیست بوم صنایع خلاق، انسجام و تعامل بالا میان مدیران و متصدیان است. امروز ما به عنوان بازوی نوآوری حوزه هنری در تلاش هستیم در چارچوب اختیارات و توانایی خود فضای نوآوری را در کشور به جایگاه مطلوب خود نزدیک کنیم، این مهم با جدیت حاضرین در این عرصه و تلاش آنها قطعا محقق می شود. وی ادامه داد: مرکز نوآوری امید امروز میزبان چهارمین دورهمی شبکه زیست بوم خلاق کشور است و این چنین جلساتی را به شکل فزاینده ای توسعه خواهیم داد، هم افزایی و و قوام فعالیت ها در زیست بوم صنایع خلاق کشور، امروز نیاز مبرم است و یکی از اصلی ترین برنامه ها برگزاری منظم چنین دورهمی ها و آشنایی بیشتر و رفع مشکلات در کنار هم است. در این دیدار، نفیسه شاهی نوری، مدیر خانه خلاق …. سجاد صالحی مدیر خانه خلاق ماندگار، حامد تاملی مدیر خانه خلاق دانادل، امیر عسکری مدیران خانه خلاق ترمه، مهدی یوسف وندی، مدیر خانه خلاق تم، سید امیرحسین چاوشی مدیرعامل کارستان بهارستان، زهرا ابوالحسنی مدیرخانه خلاق ب ، محمد رضا مستقیمان مدیرعامل صدران، محمد رسولی، مدیرخانه خلاق دال، عباس صفایی مهر مدیرعامل موسسه پژوهشی اقتصاد فرهنگ ، امیرمسعود استاد حسین مدیرعامل دهکده ایرانی خلاق، سجاد ایام مرکز رشد حوزه علمیه فارس ( کارستان شیراز) و محمد علی شادزاد مدیرخانه خلاق نفس به بیان دیدگاه ها ، نظرات و انتقادات خود پرداختند. لازم به ذکر است، در پایان نیز پیش نویس نامه ای خطاب به روح الله دهقانی فیروزآبادی معاونت علمی و فناوری ریس جمهور با رفع مشکلات خانه های خلاق تنظیم و به امضای حاضرین رسید.

ادامه مطلب

بازدید محمد رحمتی از غرفه مرکز نوآوری امید در اینوتکس

محمد رحمتی مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی راهبردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در بخش سینوتکس از غرفه مرکز نوآوری امید بازدید کرد. به گزارش مرکز ارتباطات امید، محمد رحمتی مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی راهبردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در بخش سینوتکس از غرفه مرکز نوآوری امید بازدید کرد. وی درخصوص اهمیت صنایع خلاق در عرصه فرهنگ و هنر گفت: یکی از ویژگی های بارز اکوسیستم نوآوری شناسایی مشکلات و ارائه راهکار و پیشنهاد برای رفع نیازهای مختلف در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه است. فرصتی که برای تیم ها و مجموعه های استارتاپی فراهم می شود می تواند مسیر پیشرفت را سرعت بخشد. گروه صنایع خلاق سپهر و مرکز نوآوری امید با توجه به ظرفیت های بالایی که دارند می توانند اثرگذاری مضاعفی در حوزه صنایع خلاق داشته باشند. بخش هایی مانند آزمایشگاه نوآوری و شتابدهنده یکی از فرصت های طلایی برای صاحبان ایده است. امیدواریم این مجموعه بزرگ بتواند اتفاقات بزرگی را رقم بزند.

ادامه مطلب

مدیرعامل مرکز نوآوری امید: تلاش برای همگرایی و هم افزایی تیم‌ها و مجموعه‌های نوآور اتفاقی مبارک است

مدیرعامل مرکز نوآوری امید: تلاش برای همگرایی و هم افزایی تیم‌ها و مجموعه‌های نوآور اتفاقی مبارک است مدیرعامل مرکز نوآوری امید درباره حضور در نمایشگاه فناوری های محتوای فضای مجازی گفت: برپایی چنین نمایشگاه و رویدادهایی به همگرایی و هم افزایی تیم های نوآور و دانش بنیان کمک شایانی می کند. انسجام تیمی، ایجاد رقابت هدفمند و ارتقا دانش و آگاهی می تواند از برکات چنین رویدادهایی است. امین نادری در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، اظهار داشت: فضای نوآوری و فناوری یک فضای پویا، سیال و تحول پذیر است، سرعت ابداعات و اختراعات به قدری زیاد است که اگر نتوانیم همپای جریان اصلی پیش برویم رفته رفته از یک بازیگر فعال به یک شاهد منفعل بدل خواهیم شد. اگر بخواهیم فضای بومی نوآوری و فناوری در کشور توسعه پیدا کند باید با ایجاد بسترهایی همچون برگزاری نمایشگاه،‌ رویدادهای بزرگ و نشست های تخصصی به اشتراک تجربه انسجام جمعی و همگرایی فعالان عرصه نوآوری و فناوری توجهی دوچندان داشته باشیم. وی ادامه داد: مرکز نوآوری امید به عنوان بزرگترین مرکز شتابدهنده فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی توانسته است با جذب استعدادهای بسیار،‌ ایجاد زیرساخت و خدمات به تیم ها و همچنین حمایت از طرح ها و ایده های نوآورانه اقدامات اثرگذاری را رقم بزند با این حال حضور در یک رویداد مهم،‌معرفی استعدادها به مخاطبین هدف،‌ نشست با مجموعه های هم مرز و هم راستا زمینه رشد و هم افزایی بیشتر را فراهم می کند. مدیرعامل امید تاکید کرد: نیاز امروز کشور حضور در عرصه های جدید است و این اقدام مهم جز با برگزاری رویدادها، آشنایی تیم ها و ایجاد زنجیره هدفمند از ایده تا محصول محقق نمی شود. اگر بخواهیم چنین مسئله مهمی را رقم بزنیم باید نگاهمان از فضای نمایشگاهی صرف، به ظرفیت های هر مجموعه معطوف شود. نادری در پایان تاکید کرد: امیدواریم فضای نوآورانه در کشور با برگزاری چنین نمایشگاه هایی اهداف کشور را در عرصه های مختلف فرهنگ و هنر و رسانه محقق سازد. مرکز نوآوری امید نیز رفته رفته با گسترش چتر حمایتی خود تیم ها و ایده های بیشتری را پستیبانی کرده و سبد محصولات و خدمات نوآوری این مرکز نیز مشکلات مختلف انقلاب اسلامی را مرتفع سازد.

ادامه مطلب

در حاشیه هجدهمین دورهمی فعالان کودک و نوجوان

در حاشیه هجدهمین دورهمی فعالان کودک و نوجوان نهالستان امید با تیم‌ها و صاحبین محصول کودک و نوجوان به گفت و گو نشست اعضای نهالستان امید در هجدهمین دورهمی فعالان کودک و نوجوان حضور یافته و با صاحبان تیم، ایده، محصول و فعالان حوزه کودک و نوجوان به گفت وگو نشستند. به گزارش مرکز اطلاع رسانی امید، اعضای نهالستان امید که مسئولیت شناسایی صاحبان تیم، ایده و محصول در حوزه کودک و نوجوان را بر عهده دارند، با حضور در هجدهمین دورهمی فعالان کودک و نوجوان با فعالان این عرصه به گفت وگو نشستند. در این رویداد، ایمان آهنگر مدیر بخش نهالستان تهران، با معرفی ظرفیت ها و خدمات مرکز نوآوری امید، رسالت این مرکز را حمایت از تیم ها و محصولاتی خواند که با موضوع کودک و نوجوان وارد این حوزه شده اند و یا دارای ایده های جدیدی هستند که منطبق بر فرهنگ بومی بوده و می تواند در تربیت نسل های آتی نقش بسزا داشته باشد. لازم به ذکر است این دورهمی هدف تعامل، شبکه سازی، هم افزایی و با رویکرد تعامل با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، با موضوع بررسی ظرفیت‌های قابل تعامل میان فعالان حوزه کودک و نوجوان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و با شعار ایده‌های نوین فرهنگی برای کانون پرورش فکری با حضور بیش از 400 نفر از فعالان حوزه کودک و نوجوان از سراسر کشور برگزار شد.

ادامه مطلب