ایمان آهنگر مدیر نهالستان تهران در خصوص حمایت امید از ایده، تیم و محصولات نوآورانه گفت: مرکز نوآوری امید از ایده‌ای خلاقانه، تیم‌های مستعد و محصولات نوآورانه که با موضوع کودک و نوجوان وارد عرصه صنایع خلاق و فرهنگی شود به طور همه‌جانبه حمایت می‌کند و این حمایت یک وظیفه است.

به گزارش مرکز ارتباطات امید، ایمان آهنگر مدیر نهالستان تهران در گفت‌وگویی ضمن تأکید بر حمایت همه‌جانبه از ایده، طرح و محصولات با موضوع کودک و نوجوان، تولید علم، ارتقای آگاهی و فعالیت باهدف توسعه زیست‌بوم صنایع خلاق و فرهنگی کشور را امری مهم و سرنوشت‌ساز خواند.

وی ضمن معرفی نهالستان و هدف از ایجاد این بستر در تهران، گفت:  نهالستان تهران به دنبال حمایت از تیم‌ها، طرح‌ها و محصولات فعال در صنایع خلاق و فرهنگی با تمرکز بر حوزه کودک و نوجوان است. هرچند این حمایت محدود به موضوع کودک و نوجوان نیست و در سایر موضوعات صنایع خلاق به‌شرط مستعد بودن پوشش حمایتی امید وجود خواهد داشت؛ اما به دلیل احساس نیاز بسیار در این حوزه مرکز نوآوری امید با رویکردی متفاوت چتر حمایتی خود را گسترانده است.

مدیر نهالستان تهران تأکید کرد: موضوع کودک و نوجوان و اتفاقاتی که در این زیست‌بوم رخ می‌دهد برای نهالستان تهران بسیار حائز اهمیت بوده و از همین رو در تمامی رویدادها حضور جدی داشته و تیم‌ها را به‌خوبی رصد می‌کنیم. این رصد و پایش باهدف شناسایی استعدادها، تیم‌های خلاق و جریان نوآورانه است که نیاز به حمایت داشته تا بتوانند جریان‌سازی عمیق و بسیطی را رقم بزنند.

آهنگر با بیان این که ارتباط شبکه‌ای از امتیازات این مجموعه است، تصریح کرد: ما با حضور در رویدادها با مدیران تیم‌ها، صاحبان ایده و افرادی که محصول اولیه را تولید کرده‌اند، ارتباط می‌گیریم و در تلاش هستیم در قالب رویدادها، جشنواره‌ها و دورهمی‌ها افراد مستعد را شناسایی کرده و بستر همکاری را فراهم کنیم. ایجاد شبکه از فعالان زیست‌بوم کودک و نوجوان و پیوند آنها با مدیران، صاحب‌نظران و خبرگان این حوزه سبب می‌شود جنبه علمی و عملی در کنار هم رشد کرده و اتفاقات بزرگی رقم بخورد.

مدیر نهالستان تهران درباره نوع حمایت امید نیز گفت: حمایت مرکز نوآوری امید از تیم‌ها و ایده‌ها تنها محدود به حمایت مالی نیست، ارائه خدمات زیرساخت، در اختیار گذاشتن ارتباطات شبکه‌ای، متصل‌کردن تیم‌ها به همکاران و همراهان، ارائه خدمات مشاوره بخشی از سبد حمایتی امید است. در کنار این زیرساخت‌ها، حمایت‌های مالی، حضور صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ارائه راهکارهای حمایتی بر اساس توافق و تفاهم صورت‌گرفته می‌تواند بستر مناسبی را برای رشد پروژه‌ها، تیم و اجرایی‌کردن ایده‌ها فراهم کند.

آهنگر در ادامه گفت: ما در امید ابعاد گوناگون همکاری را پیش‌بینی کرده‌ایم که  مؤسسات، سازمان‌ها و مجموعه‌های تخصصی در حوزه کودک و نوجوان در قالب تفاهم‌نامه خود را به جریان اصلی این زیست‌بوم پیوند بزنند و در این میان از تیم‌های کوچک‌تر حمایت کنند یا تجربیات خود را در اختیار آنها قرار دهند. از همین رو امید در پی ایجاد یک میدان ارائه تجربه و انتقال آن از مجموعه‌های بزرگ و معروف است که به تیم‌های تازه‌کار و افراد صاحب ایده که هنوز در مراحل مقدماتی هستند شکل بگیرد.

وی دراین‌خصوص تصریح کرد: تاکنون با همکاران مهم و توانمندی مانند سازمان سینمایی سوره، مرکز انیمیشن سوره، خانه خلاق و نوآور دانادل و خانه خلاق ستاپ  دست همکاری و یاری دادیم تا بتوانیم کنار هم از فعالان و تیم‌های فعال در زمینه صنایع خلاق به‌ویژه در حوزه کودک و نوجوان حمایت کنیم.هرچند، حمایت ما شامل موارد دیگری مانند حمایت مستقیم مالی، در اختیار قراردادن فضای کار اشتراکی و برخی امکانات رسانه‌ای هم هست که تیم‌هایی که در زمینه صنایع خلاق فعال هستند می‌توانند از طریق سایت و راه‌های ارتباطی مرکز نوآوری امید با ما ارتباط بگیرند و ما  بتوانیم همکاری خوبی را با همدیگر آغاز کنیم.

مدیر نهالستان تهران در خصوص نوع مشارکت امید در پروژه‌ها نیز گفت: ما به دنبال مالکیت و شرکت داری و موارد مرسوم شتاب‌دهنده‌ها نیستیم و حمایت مالی ما به دریافت سهام. ختم نمی‌شود و بیشتر شبیه نوعی مشارکت مدنی و مشارکت در تولید است که از این بابت هم لازم می‌دانیم آرامش روانی و ایجاد بستر امن برای تیم‌هایی که قصد همکاری با ما دارند را فراهم کنیم.

آهنگر درباره برنامه آتی نهالستان تهران نیز گفت:  ما ان‌شاءالله در ماه‌های پیش رو با برنامه‌ها و فراخوان‌هایی که به‌زودی اعلام می‌شود میزبانی برخی رویدادها را برعهده داشته  و مستقیماً با تیم‌ها ارتباط‌گیری خواهیم کرد و همکاری مفیدی را شکل خواهیم داد. این همکاری‌ها طبیعتاً متوقف نبوده و از زمان آغاز فصل جدید فعالیت امید موفق شدیم تا از تیم‌هایی که برگزیده جشنواره‌ها و رویدادهای مشابه و همسوی ما بودند حمایت‌هایی از جمله حمایت مالی مستقیم داشته باشیم. امیدواریم با رویدادهایی که مرکز نوآوری امید با کمک همراهان خود میزبانی خواهد کرد، این ارتباطات ادامه‌دار باشد.