در دنیای امروز که سرعت تحولات به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است، خلاقیت و نوآوری به‌عنوان کلید اصلی موفقیت در هر زمینه‌ای شناخته می‌شوند. این امر در حوزه فرهنگ و هنر نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ به همین دلیل، مرکز نوآوری امید باهدف حمایت از ایده‌های نوآورانه و خلاقانه در این حوزه تأسیس شده است.

مرکز نوآوری امید به‌عنوان یکی از نخستین شتاب‌دهنده‌ها در عرصه نوآوری فعالیت خود را در سال ۱۳۹۵ آغاز کرد. با توجه به ماموریت این مرکز مبنی بر شناسایی و حمایت از تیم‌ها و صاحبین ایده با موضوع کودک و نوجوان در این راستا با علیرضا رحمانی پور (مدیر نهالستان فراتهران مرکز نوآوری امید) به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

علیرضا رحمانی پور درباره مأموریت مرکز نوآوری امید و تمرکز بیش‌تر بر روی حوزه کودک و نوجوان گفت: این مأموریت هم جذاب بود و هم پرچالش، ازیک‌طرف، کار با کودکان و نوجوانان همیشه جذاب و پرنشاط است و از طرف دیگر، این حوزه نیازها و ظرافت‌های خاص خودش را دارد و باید با دقت و وسواس بیشتری به آن ورود کرد.

وی در خصوص اقدامات این مرکز در حمایت از ایده‌ها، طرح‌ها و محصولات در حوزه کودک و نوجوان توضیح داد: در سال ۱۴۰۲ به طور هم‌زمان دو کار را انجام دادیم؛ اول، شناسایی نظام مسائل و زیست‌بوم کودک و نوجوان؛ برای اینکه بتوانیم به طور مؤثری از تیم‌ها و محصولات این حوزه حمایت کنیم، لازم بود که ابتدا شناخت دقیقی از نیازها، چالش‌ها و فرصت‌های این حوزه داشته باشیم. به همین منظور، با متخصصان، فعالان و صاحب‌نظران این حوزه جلسات متعددی برگزار شد و در رویدادهای مختلف شرکت کردیم.

دوم، حمایت از تیم‌ها؛ در کنار شناخت نظام مسائل، فرایند شناسایی تیم‌ها و محصولات را نیز آغاز کردیم. در این فرایند، به دنبال تیم‌هایی بودیم که ایده‌ها و محصولات خلاقانه و نوآورانه‌ای در حوزه کودک و نوجوان داشتند.

مدیر نهالستان فراتهران ادامه داد: در سال ۱۴۰۲، ما با بیش از ۱۰۰ تیم در سراسر کشور گفتگو کردیم، از این تعداد، حدود ۳۰ تا ۴۰ تیم را به طور دقیق‌تر بررسی و زیر نظر گرفتیم و در نهایت، با 10 تیم به مرحله عقد قرارداد رسیدیم.

رحمانی پور درباره فعالیت نهالستان در سال ۱۴۰۳ بیان کرد: فعالیت‌های نهالستان در سه مرحله دنبال خواهد شد؛ کاشت، داشت و برداشت.

مرحله کاشت: در این مرحله، به دنبال شناسایی و جذب تیم‌های جدید در حوزه کودک و نوجوان بودیم که اکثر آن در سال 1402 انجام شد.

مرحله داشت: در این مرحله، تمرکز ما بر روی تیم‌هایی خواهد بود که در سال ۱۴۰۲ شناسایی و حمایت شده‌اند. هدف ما از این مرحله، کمک به رشد و توسعه این تیم‌ها و رساندن آنها به مرحله بلوغ است.

مرحله برداشت: در سال 1403 بیش‌تر تمرکز روی این مرحله است. در مرحله برداشت، محصولات تیم‌هایی را که شناسایی و حمایت کردیم را دریافت می‌کنیم و برای ارائه به جامعه هدف نهایت تلاش را خواهیم کرد . البته مرحله کاشت، یعنی مراحل شناسایی تیم‌های جدید نیز همچنان ادامه خواهد داشت.

رحمانی‌پور افزود: یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های مرکز نوآوری امید، برگزاری رویداد سکو باهدف شناسایی و حمایت از ایده‌ها و محصولات خلاقانه در حوزه کودک و نوجوان در سراسر کشور است. مرحله اول سال 1403 با محوریت استان فارس و با شرکت استان‌های همجوارش برگزار خواهد شد، در مراحل بعدی بسیاری از استان‌های دیگر و در آخر نیز رویداد ملی سکو در تهران به مرحله اجرا خواهد رفت.

مدیر نهالستان فراتهران با اشاره به ظرفیت‌های حوزه کودک و نوجوان در کشور توضیح داد: ما در نهالستان مرکز نوآوری امید تلاش می‌کنیم تا با حمایت از تیم‌ها و محصولات خلاقانه، به شکوفایی این ظرفیت‌ها کمک کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: ما وظیفه داریم تمام استان‌ها، شهرها و حتی روستاها را پوشش دهیم و آن‌ها را حمایت کنیم. در حال حاضر افراد بسیاری از شهرستان‌ها و حتی روستاهای هرمزگان، آمل و… شناسایی شدند و مشاوره‌ و آموزش‌های لازم را دریافت کردند که امیدوار هستیم این روند ادامه داشته باشد.