ثبت‌نام

ثبت‌نام اولین مرحله تعامل ما و شما در مرکز امید است. پیش از آغاز هریک از دوره‌های شتابدهی، ما از راه همین سایت آغاز دوره جدید را اعلام کرده و شما می‌توانید با پر کردن فرم‌های ثبت‌نام اینترنتی و سپس حضور در مصاحبه حضوری مرکز امید به‌منظور ارزیابی تیم و ایده شما ، وارد مرکز نوآوری فرهنگی-رسانه‌ای امید شوید. خبرهای خوبی برای کسب‌وکار رسانه‌ای شما داریم!

شناسایی و آموزش

پس از ورود به مرکز نوآوری فرهنگی امید در گام اول با مطالعه جزوات کاربردی خودخوان، شرکت در اردو و دوره‌های فشرده آموزشی طی مدت یک ماه برای ورود به دوره شتابدهی آماده می‌شوید. این آموزش‌ها در موضوعات حرفه‌ای (تهیه‌کنندگی، کارگردانی، فیلمنامه نویسی، تصویربرداری، تدوین و صدابرداری) و کسب‌وکار (عرضۀ محصول رسانه‌ای، بازاریابی و فروش) است.

این دوره یک‌ماهه به‌منظور آمادگی جهت ورود تیم شما به فرآیند تولید محصول و شروع کار در این مرکز است. ما در طول این یک ماه فرصت داریم که همدیگر را بهتر بشناسیم و بتوانیم در فرصت باقیمانده تعامل بهتری باهم داشته باشیم.

پیش شتابدهی

از میان افراد حاضر در دوره شناسایی و آموزش حداکثر ۲۰ تیم برتر وارد دوره پیش شتابدهی می‌شوند. هدف نهایی این دوره سه‌ماهه رسیدن به محصول اولیه است که بتواند مربیان و داوران امید را به توانایی و همه‌جانبه نگری تیم شما در راه تبدیل ایده رسانه‌ای خود به محصول یا خدمتی مؤثر و نوآورانه متقاعد کند.

در ابتدای این مرحله می‌توانید تیم خود را از طریق تعامل با سایر شرکت‌کنندگان در دوره تکمیل کنید. همچنین ایده خود را از جهات مختلف مانند جامعه هدف، مشتریان، ارزش ارائه‌شده و … پرورش دهید. در دوره پیش شتابدهی ما فضای کاری و همچنین مربیان و مشاوران رسانه‌ای برای شما فراهم می‌کنیم و با برگزاری جلسه‌های ایده پردازی جمعی و آشنایی با افراد و مؤسسات موفق، شما را در راه رسیدن به محصول اولیه یاری خواهیم کرد.

جشنواره داخلی

در روز جشنواره داخلی، تیم شما با حضور داوران و مربیان مرکز و سرمایه‌گذاران حامی امید، با سازوکاری مشابه جشنواره پایانی به ارائه ماحصل فعالیت سه‌ماهه خود می‌پردازد. گرچه آنچه به‌دست‌آمده هنوز جای کار دارد اما باید در این مرحله علاوه بر ارائه محصولی حداقلی به داوران اثبات کنید که تمام جوانب ایده خود را برای رسیدن به محصول یا خدمتی مؤثر در نظر گرفته‌اید.

در پایان این جشنواره یک‌روزه، گروه‌های برتری که بتوانند بهترین محصول اولیه و برنامه توسعه آن را ارائه دهند و نظر داوران و سرمایه‌گذاران را به‌منظور حمایت از تولید محصول خود جلب نمایند، موفق به ورود به دوره شتابدهی می‌شوند.

شتابدهی

اگر تیم شما موفق شود به دوره ۸ ماهه شتابدهی وارد شود، علاوه بر بهره‌مندی از سرمایه‌گذاری امید تا سقف ۴۰ میلیون تومان، امکان استفاده از فضا و تجهیزات فنی ما را نیز خواهد داشت. در دوره شتابدهی شما می‌توانید از مربیان باتجربه و خبره در حوزه فعالیت خود به‌صورت مرحله‌به‌مرحله استفاده کنید، امکان تعامل با سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با موضوع خود را داشته باشید، از راهنمایی‌های مشاوران حقوقی و مالی استفاده کنید و درنهایت خود را برای ایجاد کسب‌وکاری مستقل آماده می‌کنید. در قبال این خدمات، امید بخشی از سهام موسسه شما را در اختیار خواهد گرفت.

ماحصل این دوره ۸ ماهه محصول یا خدمتی آماده عرضه به بازار و مشتریان و موسسه‌ نوپایی حائز شرایط سرمایه‌گذاری و رشد است.

جشنواره پایانی

پس از پایان دوره شتابدهی، جلسه‌ای با حضور داوران، مربیان و سرمایه‌گذاران برگزار می‌شود. تیم شما نیز اگر بتواند به نقطه نهایی برسد امکان شرکت در این جشنواره را خواهد داشت.

هرکدام از تیم‌ها محصول یا خدمت نهایی خود را که حاصل تلاش یک ساله آنهاست در این جشنواره ارائه می‌دهند. و سرمایه‌گذاران با بررسی تیم‌ها و همچنین محصولات یا خدمات آن‌ها اقدام به حمایت، مشارکت در سهام یا عقد قرارداد همکاری می‌کنند.

پس از این، تیم‌ها از امید خارج شده و وارد مرحله رشد موسسه نوپای خود خواهند شد.

آموزش و مشاوره

ما در امید طی سه مرحلۀ آموزش، پیش‌شتابدهی و شتابدهی، آموزش‌هایی فشرده و ناظر به ایده‌های رسانه‌ای تیم‌ها را ارائه می‌دهیم. این امر در قالب برگزاری کارگاه‌های آموزشی، مربی‌گری، ارتباط با صاحبان کسب‌وکارهای موفق رسانه‌ای، پخش فیلم، همخوانی کتاب، برگزاری گعده و بازدیدهای مرتبط و متناسب با نیاز تیم‌ها ارائه می‌گردد.

فضای کار و زیرساخت

امید در یک محیط کاری مشترک به هریک از تیم‌ها، فضایی جهت استقرار در مرکز را تخصیص می‌دهد. همچنین تیم‌ها می‌توانند از امکانات دیگری مانند اتاق جلسه، سالن کنفرانس، زیرساخت‌های فنی مرکز (نظیر باکس تدوین و استودیو) و تجهیزات فنی فیلم‌سازی به صورت مشترک استفاده نمایند.

مربی‌گری و ارزیابی

ما در مرکز نوآوری فرهنگی امید، شبکۀ کارآمدی از مربیان خبره و صاحب ایده را برای راهنمایی تیم‌ها دورهم جمع کرده‌ایم. این شبکه شامل افراد متخصص و باتجربه در حوزه کسب‌وکار رسانه‌ای می‌شود که سابقه فعالیت در مؤسسات رسانه‌ای موفق و همچنین نوآوری و کارآفرینی در این عرصه را دارند.

 

حمایت و سرمایه اولیه

مرکز امید سرمایه اولیه مورد نیاز تیم‌ها را تا سقف ۴۰ میلیون تومان در اختیارشان قرار می‌دهد. این مبلغ به صورت مرحله به مرحله و براساس پیشرفت کار در اختیار تیم‌ها قرار خواهد گرفت. همچنین امید در طول دوره شتابدهی و پایان آن تیم‌ها را در جهت جلب حمایت یا جذب سرمایه‌گذاری یاری می‌نماید. این کار با دعوت سرمایه‌گذاران برای ارائه تیم‌ها در جلساتی حین دوره و نیز جشنواره‌های پایان دوره پیش‌شتابدهی و شتابدهی حاصل می‌شود.

تبلیغات و توزیع

یکی از مهم‌ترین موضوعات برای موفقیت تیم‌ها و محصولات رسانه‌ای، انتشار آن است. امید با استفاده از شبکۀ همکارانش، گروه‌ها را برای تبلیغ، بازاریابی و توزیع محصولات و خدمات خود همراهی می‌کند.

مشاوره کسب و کار

یکی از وظایف امید تسهیل فرآیندهای حقوقی و اداری برای تیم‌هاست. در این راستا، مرکز امید با استفاده از مشاوران حقوقی و مالی خود، مشاوره‌های لازم را در اتباط با اخذ مجوزهای رسمی، ثبت شرکت، عقد قراردادهای مالی، جذب نیرو و سایر موضوعات مرتبط به تیم‌ها خواهد داد.