info@innomid.ir 021-63462000

چگونه یک جلسه بارش فکری را مدیریت کنید!

چگونه یک جلسه بارش فکری را مدیریت کنید!
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/09 0 نظر 431 بازدید

چگونه یک جلسه بارش فکری را مدیریت کنید!

از گذشته تا امروز، به کار گروهی و تیمی تاکید بسیاری  شده است، چرا که همیشه یک گروه، بهتر از یک نفر می اندیشد. حتی در ادیان مختلف، فعالیت­های مذهبی گروهی از ارزش بیشتری برخوردارند و به آن­ها تاکید بیشتری شده است. در دنیای امروز، روش های بسیاری برای حل مساله و بروز خلاقیت ابداع شده است، اما شاید نتوان هیچکدام را مانند روش بارش فکری، پرفایده و مفید دانست. بارش فکری یا طوفان فکری، یکی از معروف­ترین تکنیک­های خلاقیت در جهان است که می تواند برای حل بسیاری از مسائل حرفه­ای و شغلی کارآمد باشد. ما در این محتوا قصد داریم شما را با تکنیک بارش فکری و نحوه­ی اجرای موفق آن، بیشتر آشنا سازیم.

چگونه یک جلسه بارش فکری را مدیریت کنید!

از گذشته تا امروز، به کار گروهی و تیمی تاکید بسیاری  شده است، چرا که همیشه یک گروه، بهتر از یک نفر می اندیشد. حتی در ادیان مختلف، فعالیت­های مذهبی گروهی از ارزش بیشتری برخوردارند و به آن­ها تاکید بیشتری شده است. در دنیای امروز، روش های بسیاری برای حل مساله و بروز خلاقیت ابداع شده است، اما شاید نتوان هیچکدام را مانند روش بارش فکری، پرفایده و مفید دانست. بارش فکری یا طوفان فکری، یکی از معروف­ترین تکنیک­‌های خلاقیت در جهان است که می تواند برای حل بسیاری از مسائل حرفه­ای و شغلی کارآمد باشد. ما در این محتوا قصد داریم شما را با تکنیک بارش فکری و نحوه­ی اجرای موفق آن، بیشتر آشنا سازیم.

 

بارش فکری چیست؟

   Brainstorming، به معنی بارش فکری، توسط دکتر الکس آزبورن، در سال 1958 ابداع شد. در حال حاضر بارش فکری معروف ترین و کاربردی­ترین تکنیک­ خلاقیت در جهان است.

بارش فکری در واقع یک جلسه و گردهمایی متشکل از یک گروه است، که شرکت کنندگان در آن، برای یافتن راه حل یک مساله خاص، تمام افکار و اندیشه های خود را ارائه می دهند تا به راه حل برسند. اگرچه بارش فکری، یک فعالیت تیمی و گروهی است، اما می­توان از روش آن، به صورت انفرادی هم استفاده کرد.

قوانین بارش فکری:

بارش فکری چهار قانون و قاعده کلی دارد که در جهت افزایش بهره­وری خلاقیت گروه، تدوین شده است:

  • کمیت ایده:

در بارش فکری، تعداد ایده­هایی که مطرح می­شود مهم­تر از کیفیت آن است تا امکان دستیابی به راه­‌ حل درست، افزایش یابد.

  • عدم انتقاد:

در بارش فکری، نظر و ایده کسی نقد نمی­شود. افراد در ارائه نظر و ایده خود، کاملا آزادند و نباید مورد قضاوت و داوری قرار بگیرند.

  • استقبال از ایده­‌های نامعمول:

هر ایده­ی نامعمولی و جدید، به دلیل آنکه ممکن است روش تازه­ای برای حل مساله باشد، مورد توجه و استقبال بیشتری قرار می­گیرد.

  • ترکیب و ادغام ایده­ها:

در بارش فکری ایده­‌ها و نظرات ممکن است با یکدیگر، ترکیب شوند و ایده­‌ی جدیدی تولید شود تا کارایی بهتری داشته باشد.

روش انجام یک جلسه بارش فکری:

از آنجا که چند ذهن، بیشتر از یک ذهن خلاق­تر است، جلسات بارش فکری، به صورت گروهی انجام می­شود. جلسه­ توسط فردی به عنوان دبیر جلسه که به او تسهیل­گر گفته می شود، مدیریت و هدایت می­شود. اگر مدیریت و رهبری جلسه بارش فکری بر عهده شماست، از چند روز قبل، موضوعی که باید مورد بررسی قرار بگیرد را به شرکت کنندگان اعلام کنید تا آن­ها فرصت کافی برای درک و تحلیل موضوع داشته باشند.

بهتر است جلسه را در یک اتاق با نور کافی تشکیل شود که هوای آزاد در آن جریان داشته باشد. کمبود اکسیژن یا فضای بسته و تاریک، می­تواند اثرات منفی بر خلاقیت و کارایی ذهن اعضای تیم بگذارد.

در زمان شروع جلسه، موضوع را بر روی تخته بنویسید و درباره­ی آن توضیحاتی به شرکت کنندگان ارائه دهید. لازم است قبل از شروع نظر خواهی، قواعد و قانون‌­های بارش فکری را به اطلاع شرکت‌­کنندگان برسانید تا به علت ناآگاهی شرکت­‌کنندگان، قوانین جلسه نقض نشود. در نظر داشته باشید که همه­ی شرکت­کنندگان، موظف به رعایت قوانین جلسه بارش فکری هستند.

از اولین فرد شروع کنید و به صورت گردشی نظرات و ایده‌­های شرکت­‌کنندگان را بر روی تخته ثبت کنید. هر شخص در هر دوره و چرخش، می­تواند یک نظر ارائه دهد و در صورتی که ایده­‌ای به ذهنش نمی­رسد با گفتن واژه­ی بعدی، نوبت را به نفر بعدی بسپارد.

تا زمانی که شرکت­‌کننده­ای، نظر یا ایده داشته باشد، ثبت ایده ادامه خواهد داشت. نظرگیری از شرکت­‌کنندگان، هنگامی اتمام می­یابد که تمام اعضای تیم با گفتن کلمه­‌ی بعدی، نوبت را به نفر بعد واگذار کنند؛ بدین معنی که چیز جدیدی به ذهن افراد شرکت­‌کننده خطور نکند.

بعد از اتمام ثبت نظرات، عقاید و ایده­‌ها را جمع‌­بندی و دسته بندی کنید. سپس به کمک اعضای تیم، ایده­‌ها را از نظر اجرایی بودن یا نبودن بررسی کنید و و ایده هایی که امکانات عملی شدن آن نیست را غربال­گری کنید.

در نهایت دو یا سه ایده باقی­مانده را به عنوان نتیجه جلسه اعلام کنید.

معایب و محاسن روش بارش فکری:

  • بارش فکری، کاری گروهی ست که باعث همکاری بین اعضای یک گروه یا سازمان می­شود.
  • هر چه ذهن برای تعداد راه­‌حل مساله، تکاپوی بیشتری کند، راه­های نامتعارف و خلاقانه‌­تری را کشف خواهد کرد.
  • زمان‌بر بودن جلسه بارش فکری را می­توان اصلی  ترین معایب آن نام برد.

 

نتیجه گیری:

اگر چه روش­های بسیاری برای حل مساله در یک سازمان وجود دارد، اما شاید در هیچ روشی مانند بارش فکری، خلاقیت و کار گروهی صورت نگیرد. این دو مزیت ویژه، می­تواند اثرات و فوائد بسیاری را متوجه کسب­‌و­کار یا سازمان تجاری شما کند که به راحتی نمی­توان از آن چشم‌­پوشی کرد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفتمین رویداد “ایده، امید، حرکت”

هفتمین رویداد “ایده، امید، حرکت”

هفتمین رویداد “ایده، امید، حرکت” برگزار شد.

بازارشناسی چگونه به کسب و کار کمک می کند؟

بازارشناسی چگونه به کسب و کار کمک می کند؟

بازارشناسی چگونه به کسب و کار کمک می کند؟ تصور کنید ماژیکی در دست دارید که همزمان هم می‌تواند بنویسد و هم نوشته‌ها را پاک کند. شما پس از خلق ایده و ابداع این محصول، نیاز دارید تا محصول‌تان را به مشتری معرفی کنید تا به طور کامل آن را بشناسد. چرا باید بازار مربوط به کسب و کارتان را بشناسید؟ به زبان ساده باید گفت برای اینکه بتوانید اهداف و استراتژِی‌های‌تان را اصلاح کنید و به پیش روید باید بازارتان را بشناسید. در حقیقت برای داشتن یک بازاریابی خوب شما نخست باید بازارشناسی خوبی را انجام داده باشید. با ما همراه باشید تا سفری در بازارشناسی را تجربه کنیم.

10 مورد از برترین بایدها و نبایدهای استارتاپی

10 مورد از برترین بایدها و نبایدهای استارتاپی

چگونه یک جلسه بارش فکری را مدیریت کنید! جهت راه اندازی یک استارتاپ ، همیشه به سرمایه زیاد در شروع کار نیاز نیست. درست است که منابع مالی کافی، راه اندازی کسب و کار جدید را بسیار آسان می کند اما در مورد بسیاری از استارتاپ ها این موضوع صدق نمی کند.با این حال هیچ دلیلی برای به تعویق انداختن راه اندازی یک استارتاپ تا زمان تامین بودجه کافی وجود ندارد. مهمترین دلیلی که باعث شکست یک استارتاپ می شود قطعا بودجه نخواهد بود. استراتژی کسب و کار و عوامل مختلف دیگری هستند که در به ثمر رسیدن تلاش استارتاپ های موفق دنیا تاثیرگذارند.

راهکار ‌های رسیدن به خلاقیت / نواوری چیست؟

راهکار ‌های رسیدن به خلاقیت / نواوری چیست؟

راهکار ‌های رسیدن به خلاقیت / نواوری چیست؟ در دنیای امروز با گسترش علم و فناوری در شاخه های مختلف رقابت گسترده ای برای پیشرفت افراد در همه زمینه ها وجود دارد. عوامل مختلفی تعیین کننده سطح عرصه های زندگی یک فرد است، از زندگی شخصی وی گرفته تا مسائل مربوط به کسب و کار او. با بررسی نمونه ای از افراد موفق در بسیاری از حوزه مشخصه های مشترکی درون همه آنها یافت شده است. عواملی مانند سطح بالای علمی، اراده های قوی و انگیزه های درونی عمیق، خلاقیت و نوآوری و...

	جشنواره داخلی دوره دوم پیش‌شتابدهی

جشنواره داخلی دوره دوم پیش‌شتابدهی

جشنواره داخلی ارائه تیم‌های حاضر در دوره دوم پیش‌شتابدهی به اعضای هیئت مدیره مرکز و جمعی از سرمایه‌گذاران و مشتریان محصولات در روز یکشنبه مورخ      13 خرداد 1397 در سالن همایش‌های مرکز نوآوری فرهنگی امید برگزار شد. 

چهاردهمین رویداد “ایده، امید، حرکت”

چهاردهمین رویداد “ایده، امید، حرکت”

چهاردهمین رویداد “ایده، امید، حرکت” برگزار شد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1